Administratorem danych osobowych jest Proforum Konsultanci Sp. z o.o z siedzibą w Poznaniu . Proforum Konsultanci Sp. z o.o. informuje, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne w celu zamówienia i przeprowadzenia rozmowy. Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w celu realizacji rozmowy, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i są usuwane niezwłocznie po jej wykonaniu*:
* pola obowiązkowe
W listopadzie, wbrew pozytywnym sygnałom z października, spadki z największych polskich spółek przenoszą się także na mniejsze podmioty. Tracący na wartości w zastraszającym tempie WIG20 pociąga za sobą resztę warszawskiej giełdy. Szczególnie zawiedzeni mogli się poczuć klienci, którzy lokują swoje pieniądze w akcje polskich spółek.
To nie był to dobry miesiąc dla inwestorów na całym świecie jednak dla polskiej giełdy, a tym samym funduszy w nią inwestujących, był fatalny. To siódmy miesiąc z rzędu, gdy krajowe blue chipy notowały spadki. Tym razem istotne – WIG20 stracił -6,5%. Najwięcej traciły spółki z sektora energetycznego (WIG-energia: -9,0%), bankowego (WIG-banki: -9,7%) i surowcowego (WIG-surowce: -17,8%). Bardziej łaskawy na trudną sytuację okazał się rynek instrumentów dłużnych. Żadna z grup funduszy inwestujących w polskie obligacje nie zanotowała straty w tym trudnym dla rynku miesiącu.  Średnie wyniki funduszy mieszanych w zależności od rodzaju wahały się od -1,9% do +1,6%. Nawet uważane za najbezpieczniejsze aktywa z kategorii funduszy gotówkowych i pieniężnych miały gorszy miesiąc.
 Niewykluczone, iż wkrótce mogą powrócić koncepcje takie jak np. ostateczny demontaż OFE, który do końca mógłby pogrzebać notowania na GPW. Cała sytuacja z decyzjami politycznym mającymi wpływ na gospodarkę nie tworzy dobrego klimatu dla inwestorów. Do tego, zaczęła się karuzela kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, co też niesie czynniki ryzyka. Taka sytuacja jest groźna nie tylko dla podmiotów bezpośrednio narażonych na jej działanie ( jak np. banki, ubezpieczyciele czy spółki energetyczne), ale także dla pozostałych podmiotów notowanych na lokalnym parkiecie.
Skontaktuj się
Zadzwoń
+48 513 088 546
Wyślij e-mail
biuro@proforum.pl
Wyślij zapytanie
Zapytanie